Uszkodzenia klimatyzacji – najczęstsze przyczyny

Klimatyzacje jak każde urządzenie zaprojektowane i wykonane przez człowieka, mimo zaawansowania technicznego ulegają awariom. Najczęstszą ich przyczyną jest nieprawidłowe użytkowanie, warto więc zapoznać się z listą najczęstszych nieprawidłowości aby móc im zaradzić.

  • Skażenie grzybami i bakteriami – regularna wymiana filtrów i czyszczenie urządzenia to podstawowy warunek zdrowia jego użytkowników. Brzydki zapach wydobywający się ze sprzętu jest sygnałem, że zostały one zaniedbane.
  • Zabrudzenie i zatkanie filtrów – zwłaszcza jednostki zewnętrzne podatne są na przytkanie w kontakcie z brudnym miejskim powietrzem. Zanieczyszczone urządzenie pobiera za mało powietrza i nie pracuje wydajnie.
  • Niedrożność systemów skraplających – zatkanie przewodów lub uszkodzenie pompki skroplin prowadzą do przelewania się skroplin w tacce klimatyzatora i kapania wody z urządzenia.
  • Ubytek czynnika chłodzącego – substancje używane w klimatyzacjach są niebezpieczne dla środowiska i ich obieg w urządzeniu powinien być zamknięty. Jakiekolwiek straty to sygnał o konieczności skontaktowania się ze specjalistą.
  • Awaria systemów elektronicznych – nieprawidłowe użytkowanie, skoki napięcia w sieci, to rzeczy, które mogą prowadzić do uszkodzenia układów sterujących w jednostce wewnętrznej lub zewnętrznej klimatyzatora. Taka usterka wymaga już profesjonalnej i dokładnej diagnozy, bo może mieć bardzo różny charakter. Sygnałem może być to, że uszkodzone urządzenie nie włącza się wcale lub wyświetla komunikat o błędzie.

Ten krótki przewodnik naświetla najczęściej spotykane przyczyny problemów z korzystaniem z klimatyzacji. Choć część z nich wydaje się prosta, samodzielne próby radzenia sobie z nimi mogą być niebezpieczne dla zdrowia użytkowników oraz sprawności sprzętów, dlatego zalecanym rozwiązaniem jest zlecanie prac konserwacyjnych i naprawczych profesjonalnym firmom.

Jeśli znalazłeś na tej liście swój problem z klimatyzatorem, albo masz do czynienia z rzadką i nietypowa usterką, nie wahaj się skontaktować z nami. Mamy doświadczenie w serwisie najróżniejszych typów klimatyzatorów!