Uszkodzenia klimatyzacji – najczęstsze przyczyny

 Klimatyzacje jak każde urządzenie zaprojektowane i wykonane przez człowieka, mimo zaawansowania technicznego ulegają awariom. Najczęstszą ich przyczyną jest brak regularnych serwisów urządzeń , nieprawidłowe użytkowanie Warto więc zapoznać się z listą najczęstszych nieprawidłowości aby móc im zaradzić.

 

    • Skażenie grzybami i bakteriami – regularna wymiana filtrów i czyszczenie urządzenia specjalnymi środkami  to podstawowy warunek zdrowia jego użytkowników. Brzydki zapach wydobywający się ze sprzętu jest sygnałem, że zostały one zaniedbane.
    • Zabrudzenie i zatkanie filtrów – Zanieczyszczone urządzenie pobiera za mało powietrza i nie pracuje wydajnie. Zalecany jest serwis klimatyzacji 2 razy do roku .
    • Niedrożność systemów skraplających – zatkanie przewodów lub uszkodzenie pompki skroplin prowadzą do przelewania się skroplin w tacce klimatyzatora i kapania wody z urządzenia.
    • Ubytek czynnika chłodzącego –  Jakiekolwiek straty czynnika w układzie klimatyzacji powodują że urządzenie nie będzie osiągać  odpowiednich parametrów chłodzenia w sezonie letnim klimatyzacją , oraz grzania w sezonie zimowym -to sygnał o konieczności skontaktowania się ze specjalistą.
    • Awaria systemów elektronicznych – nieprawidłowe użytkowanie, skoki napięcia w sieci, to rzeczy, które mogą prowadzić do uszkodzenia układów sterujących w jednostce wewnętrznej lub zewnętrznej klimatyzatora. Taka usterka wymaga już profesjonalnej i dokładnej diagnozy, bo może mieć bardzo różny charakter. Sygnałem może być to, że uszkodzone urządzenie nie włącza się wcale lub wyświetla komunikat o błędzie.

Ten krótki przewodnik naświetla najczęściej spotykane przyczyny problemów z korzystaniem z klimatyzacji. Choć część z nich wydaje się prosta, samodzielne próby radzenia sobie z nimi mogą być niebezpieczne dla zdrowia użytkowników oraz sprawności sprzętów, dlatego zalecanym rozwiązaniem jest zlecanie prac konserwacyjnych i naprawczych profesjonalnym firmom.