Czy klimatyzacja jest zdrowa?

Rosnące temperatury, praca w upalnych biurach i mieszkanie na dusznych miejskich osiedlach – to czynniki które sprawiają, że zainteresowanie klimatyzacją z roku na rok rośnie. Aby pracować efektywnie i odpoczywać w komforcie coraz częściej wyposażamy się w klimatyzatory, bez których coraz szersze grono użytkowników nie wyobraża sobie życia. Nie brakuje jednak głosów o niebezpieczeństwach regularnego korzystania z tego typu urządzeń. Jak robić to bezpiecznie i zdrowo?

  • Dbaj o czystość filtrów – najczęściej podnoszonym zarzutem jest obecność w urządzeniach drobnoustrojów, które podtruwają użytkowników. Oskarża się je o powodowanie lub zaostrzanie objawów astmy i alergii. Prawidłowe użytkowanie urządzeń klimatyzacyjnych obejmuje jednak półroczne przeglądy i dezynfekcję, co uniemożliwia namnażanie niebezpiecznych bakterii i grzybów.
  • Rozsądnie dobieraj temperatury – kiedy z nieba leje się żar, a w ręku spoczywa pilot od klimatyzatora, łatwo ulec pokusie wypróbowania najmocniejszych ustawień. Nasze organizmy nie lubią jednak takich przeskoków i warto zachować umiar także w chłodzeniu pomieszczeń. Temperaturę obniżaj stopniowo i nie przekraczaj 10 stopni różnicy z ciepłem na zewnątrz.
  • Uważaj na suchość powietrza – jeśli używasz klimatyzatora, to zapewne pomieszczenie w którym przebywasz ma bardzo niską wilgotność powietrza. Jeśli zakupiony przez Ciebie klimatyzator nie ma funkcji jego nawilżania, zadbaj o nią innymi metodami i nie zapomnij o regularnym nawadnianiu organizmu.

Prawidłowo użytkowana klimatyzacja to szansa dla naszego komfortu, ale także i zdrowia. Nie tylko pozwala zachować wydajność fizyczną i sprawność umysłową podczas upałów, ale także może zapewnić sterylne powietrze dla alergików i bezpieczeństwo osób starszych, zmagających się z nadciśnieniem, nadwagą i innymi problemami ze zdrowiem. Jeśli chciałbyś poprawić swój komfort instalując takie urządzenie, zapraszamy do kontaktu!