Ogrzewanie klimatyzacją – czy warto?

Większość nowoczesnych klimatyzatorów ma wbudowaną funkcję ogrzewania. Polega ona na obróceniu obiegu w nim tak, aby zasysać zimne powietrze z zewnątrz, a wydmuchiwać ciepłe powietrze do środka pomieszczenia w sposób podobny do działania pompy ciepła. Jakie są zatem wady i zalety tego rozwiązania?

ZALETY

  • Wysoka wydajność energetyczna  – w porównaniu z użyciem innych źródeł ciepła zasilanych prądem, klimatyzator może pobierać nawet o kilkadziesiąt procent energii mniej. Pokona on więc pod względem efektywności i oszczędności finansowej np. popularne grzejniki elektryczne.
  • Wysoka jakość wydmuchiwanego powietrza – obecność filtrów redukuje zawartość zanieczyszczeń i mikrobów w powietrzu, którym oddychają użytkownicy pomieszczenia.
  • Możliwość zastosowania w urządzeniach oddalonych od sieci ciepłowniczych – ogrzewanie klimatyzacją może zapobiegać wychłodzeniu pomieszczeń użytkowanych sezonowo i pozbawionych dostępu do innych źródeł ciepła.
  • Łatwość i czystość obsługi – ogrzewanie pomieszczeń klimatyzacją nie wymaga wysiłku, z którym wiąże się używanie wielu konwencjonalnych źródeł energii, a sterowanie jest proste i intuicyjne.

OGRANICZENIA

Efektywność tego rozwiązania nie wystarczy aby pokonać prawdziwe mrozy. Zapewnić może ono przyjemne ciepło w wiosenny poranek lub jesienny wieczór, ale nie ogrzeje mieszkania lub domu w trakcie siarczyście mroźnej zimy. Trzeba o tym wiedzieć zanim zaplanuje się rolę klimatyzatora w codziennym użytkowaniu. Warto zawsze przy zakupie przedstawić swoje potrzeby profesjonaliście, który pomoże dobrać urządzenie i realistycznie przedstawi jego możliwości. Jeśli jesteś tym zainteresowany, zapraszamy do kontaktu!