Jak wybrać klimatyzator II – parametry techniczne

Samodzielny wybór klimatyzatora, który spełni nasze oczekiwania, jest obecnie trudny. Rynek pełen jest sprzętów o najróżniejszych parametrach, w których początkującemu użytkownikowi często trudno jest się odnaleźć. Oto krótki przewodnik. 

PARAMETRY KLIMATYZATORÓW

  • Moc klimatyzatora – musi być dobrana do rozmiaru chłodzonego pomieszczenia. Sposób przeliczenia jest na szczęście bardzo prosty – możemy przyjąć, że 1 m2 to 0,1 kW zapotrzebowania.
  • Natężenie hałasu – komfort użytkowania będzie ściśle zależał od głośności zakupionego urządzenia, dlatego warto jej się przyjrzeć. Dobre wartości to 35 dB dla urządzenia stacjonarnego i 60 dB dla urządzeń mobilnych.
  • Wydajność – przepływ powietrza decyduje o szybkości z jaką ochłodzi się pomieszczenie. Im większa jego wartość, tym lepiej, a przeciętnie mieści się ona w zakresie od 200 do 400 m3 na godzinę.
  • Energooszczędność – klasa energetyczna wskazuje na zużycie prądu, a co za tym idzie koszt użytkowania urządzenia. Klasa A jest najkorzystniejsza.
  • Regulacja nawiewu – podczas użytkowania warto mieć jak najszerszą możliwość regulacji nawiewu i co za tym idzie wydajności i głośności pracy urządzenia.
  • Czynnik chłodzący – wśród najpopularniejszych czynników chłodzących R407C, R410A oraz R290 warto wskazać R410A, który dzięki zbliżonym właściwościwościom zmieszanych gazów pozwoli zachować szczelność urządzenia na długie lata.

Ze względu na cenę oraz potencjalną ingerencję w strukturę domu lub mieszkania, prawidłowy dobór klimatyzatora jest kluczowy dla długoletniej satysfakcji z jego użytkowania. Warto mieć podstawowe rozeznanie, ale podjęcie dobrej decyzji jest o wiele łatwiejsze pod okiem doświadczonego specjalisty. Takich właśnie znajdziesz w naszej firmie, więc jeśli masz jeszcze jakieś pytania – zapraszamy do kontaktu!