Jak wybrać klimatyzator do mieszkania I – rodzaje klimatyzatorów

Czasy, kiedy montaż klimatyzacji we własnym domu lub mieszkaniu wydawał się zbędnym wydatkiem, minęły. Jakość i temperatura powietrza, którym oddychamy, stały się od tego czasu problemem, którym żyjemy na co dzień. Przeobrażenia, jakie branża klimatyzacyjna przeszła w ostatnich latach, stanowią odpowiedź na te zmiany trendów na rynku. Oferowane są dziś najróżniejsze typy urządzeń przeznaczonych do obiektów mieszkalnych, a odnalezienie się w ich gąszczu bywa trudne bez fachowej porady. W kilku punktach zaprezentujemy najważniejsze informacje potrzebne przy podejmowaniu decyzji o wyborze rodzaju klimatyzatora.

RODZAJE KLIMATYZATORÓW

KLIMATYZATORY SPLIT

Najbardziej powszechnie użytkowane są klimatyzatory typu split przeznaczone dla pojedynczych pomieszczeń. Składają się na nie dwa kluczowe elementy: klimatyzator (jednostka wewnętrzna) oraz agregat (jednostka zewnętrzna) połączone rurkami umożliwiającymi przepływ powietrza. Są one zainstalowane na stałe i możemy pogrupować je na podstawie sposobu montażu:

  • ścienne – umieszczone na ścianie chłodzonego pomieszczenia, dominują wśród użytkowników domowych,
  • podsufitowe – podobne do ściennych, nieco bardziej dyskretne,
  • przypodłogowe – zbliżone w wyglądzie do nowoczesnych kaloryferów,
  • kasetonowe – montowane w sufitach podwieszanych,
  • kanałowe – z zastosowaniem kanałów wentylacyjnych do dystrybucji ciepłego powietrza, dominują w obiektach biurowych i użyteczności publicznej.

KLIMATYZATORY MULTISPLIT

Klimatyzatory multisplit to technologia, która pozwala na podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Dzięki temu chłodzić można za pomocą jednego agregatu kilka pomieszczeń, co ogranicza zużywaną energię oraz zagospodarowanie miejsca na elewacji.

KLIMATYZATORY PRZENOŚNE

Mobilne, tanie i nie wymagające montażu klimatyzatory przenośne to rozwiązanie atrakcyjne dla osób poszukujących prostego rozwiązania. Wiążą się one jednak z koniecznością wystawienia przez okno rury, której szerokość może znacząco wpłynąć na warunki w pomieszczeniu. Im szersza rura tym więcej niechcianego gorącego powietrza musimy wpuścić.

Sprawdzą się one w budynkach zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie lub znajdujących się pod opieką konserwatora, kiedy zgoda na montaż klimatyzatora jest niemożliwa. Mogą być atrakcyjne również dla osób, które mieszkają w wynajętych lokalach i nie chcą w nie inwestować dużych pieniędzy.

Ten krótki przewodnik po najważniejszych typach klimatyzatorów to wstęp do wiedzy o zróżnicowanej ofercie rynku. Nasi specjaliści są gotowi uzupełnić te informacje o szczegółową wiedzę potrzebną różnego typu użytkownikom i przeprowadzić każdego przez proces zakupu i montażu klimatyzatora.